spot_img

Nenápadní žrúti elektrickej energie alebo Tipy, ako doma ušetriť za elektrinu

Ceny letí nahor všetkým, nieto potom odberateľom, ktorí skončili u dodávateľov poslednej inštancie. Ako znížiť účet za elektrinu a ušetriť napríklad aj pár tisíc korún? Okrem iného aj zdanlivými banalitami, ktoré doma bežne robíme.

Využívajte nízku tarifu

Mnoho domácností odoberá elektrinu v dvojtarifovej sadzbe, lenže to možno ani netuší alebo to nevyužívajú. Škoda, pretože využívaním nízkej tarify je možné podstatne znížiť finálne vyúčtovanie. Stačí spúšťať najväčšie žrúty energie (práčka, umývačka, rúra…) v čase, keď je tento „nočný prúd“ k dispozícii. Pokiaľ vám ho dodávateľ elektriny ponúka v nevhodnú hodinu, je možné domáce spotrebiče načasovať voľbou „odložený štart“.

Spotrebiče v nízkej energetickej triede

Plno peňazí za elektrinu ušetrí moderné prístroje, na štítku ktorých stojí písmeno A, ideálne doplnené o niekoľko +. Rozdiel medzi jedným a tromi „plus“ môže napríklad u sušičky mesačne ušetriť aj niekoľko sto korún.

Skontrolujte mrazničku a chladničku

Tieto zariadenia by nemali susediť so zdrojom tepla, napríklad s rúrou. Potom musí na svoj účel vynaložiť väčšie úsilie. Vyššiu spotrebu má aj poloprázdna chladnička alebo mraznička so silnou vrstvou námrazy.

Udržte to pod pokrievkou

Až budete variť, nezabudnite hrniec priklopiť dobre tesniacou pokrievkou. Pri takom varení spotrebujete trikrát menej energie, než bez nej. Keď už sme pri tom, najúspornejšie urobíte obed na indukčnej doske. Na tej dokonca uvaríte vodu na čaj lacnejšie, než v rýchlovarnej kanvici. Pokiaľ do novej varnej dosky investovať nechcete, aspoň používajte platničky múdro. Vypnite ich ešte pred úplným dovarením a nechajte pracovať zvyškové teplo, ktoré je zadarmo.

Perte a umývajte múdro

Oba spotrebiče nespúšťajte poloprázdne, ale naplňte ich tak, ako je to možné. Ušetríte aj využívaním programov s nižšou teplotou vody a pri praní s nižšími otáčkami pri žmýkaní.

Pozor na nabíjačky

Okrem nebezpečenstva požiaru sa ponechaním nabíjačiek v zásuvke vystavujete aj vyšším účtom za elektrinu. Tú totiž odoberajú aj v prípade, že nie sú pripojené k spotrebiču, a premieňajú ju na teplo. Hoci v minimálnom množstve. Podľa nariadenia Európskej únie musí byť od januára 2013 u novo predávaných spotrebičov v pohotovostnom režime spotreba iba 0,5 wattu. Aj to však za rok dokáže urobiť dosť. V zásuvke permanentne zastrčenou nabíjačkou spotrebujete 10-krát viac elektriny, než je potrebné na dobitie telefónu.

Ožeľte pohotovostný režim

Je fajn zapnúť si ovládačom z gauča televíziu alebo rádio, prípadne mať okamžite spustený počítač. Lenže aj pohotovostný režim (svietiaca dióda) vám „ujedá z misy“. V Európskej únii sa priemerne spotrebuje 12 % elektrickej energie iba spotrebičmi v pohotovostnom režime. Česká republika má podiel medzi 8 až 10 %. Lepšie teda urobíte, keď prístroj vytiahnete zo zdroja, alebo prísun elektriny vypínajte za pomoci vypínača na predlžovacom kábli.


Tip redakcie: Načerpajte inšpiráciu a zaujímavé tipy.


Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články