spot_img

Barbados sa stal republikou. Na jeho čele už nie je kráľovná Alžbeta II., ale nová prezidentka

Karibský ostrov Barbados sa dnes stal republikou a oficiálne už jeho hlavou nie je britská kráľovná Alžbeta II.

Na čele štátu je teraz prezidentka Sandra Masonová, ktorá dnes slávnostne zložila prísahu. Ceremoniál, ktorého sa zúčastnil za britskú kráľovnú jej syn princ Charles, sa uskutočnil v deň 55. výročia získania nezávislosti tejto niekdajšej britskej kolónie. Vznik republiky slávili v uliciach metropoly Bridgetownu davy ľudí a barbadoská premiérka Mia Mottleyová pri tejto príležitosti oznámila, že populárna speváčka Rihanna, rodáčka z tohto ostrova, bude vyhlásená za národnú hrdinku.

„Delegácia špiónov,“ povedal venezuelský prezident Maduro o misii EÚ, ktorá v krajine sledovala voľby

„Vytvorenie tejto republiky je novým začiatkom… z najtemnejších dní našej minulosti a otrasných zverstiev otroctva, ktoré navždy poškvrnilo našu históriu, si ľudia tohto ostrova razili cestu s mimoriadnou odvahou,“ vyhlásil britský princ Charles, ktorý podľa agentúry Reuters zádumčivo sledoval spúšťanie kráľov. štandardy. Barbadosanom vybavil vrelé pozdravy od svojej matky a zopakoval, že spolupráca jeho krajiny s Barbadosom bude pokračovať aj po zmene konštitučnej monarchie na republiku.

Buckinghamský palác už skôr uviedol, že rozhodnutie Barbadosanov rešpektuje, ale za verejnými vyhláseniami zdôrazňujúcimi trvalé priateľstvo, sa skrývajú určité obavy, napísala BBC. Zmena Barbadosu na republiku by mohla podnietiť diskusiu o podobných zmenách aj v niektorých ďalších bývalých britských kolóniách či dominiách, kde je hlavou štátu Alžbeta II. a medzi ktoré patrí Jamajka, Austrália alebo Kanada. Podľa denníka The Guardian zmenu konštitučnej monarchie na republiku zvažuje Jamajka.

Barbadoské oslavy
Úderom polnoci miestneho času (5:00 SEČ) sa za jasotu ľudí v hlavnom meste Bridgetowne zrodila nová republika, popísala agentúra Reuters. Na zaplnenom námestí Národných hrdinov zaznela okrem iného barbadoská hymna.

Počas osláv barbadoská premiérka Mottleyová oznámila, že svetovo preslávená speváčka Rihanna, ktorá sa na Barbadose narodila v roku 1988, bude vyhlásená za národnú hrdinku Barbadosu. „Nech žiariš ďalej ako diamant a robíš česť svojmu národu dielom aj činmi,“ odkázala Mottleyová Rihanne s odkazom na jej hit Diamonds.

Niektorí obyvatelia Bridgetownu nedlho pred ceremoniálom uviedli, že sú zmätení z toho, čo bude zmena znamenať a ako sa ich dotkne. „Stále máme premiérku, ktorá má väčšie právomoci, tak aká bude úloha prezidenta?“ uvažovala tridsaťštyriročná personalistka Dianne Kingová nad rolou hlavy štátu, ktorá bude prevažne symbolická. A zatiaľ čo niektorí sa zo zmeny radovali, iní boli skôr proti. „Mali by nechať kráľovnú Alžbetu byť – nechať ju ako vodkyňu. Nechápem, prečo by sme mali byť republikou,“ povedal štyridsaťpäťročný Sean Williams.

„Nastal čas plne opustiť našu koloniálnu minulosť,“ uviedla už pred časom nová prezidentka Masonová a dodala, že prechod na republiku by nemal byť vnímaný ako odsúdenie kohokoľvek. Barbados sa podľa nej teší na pokračujúci vzťah s britskou panovníčkou.

Sedemdesiatdvaročná Masonová bola od januára 2018 až doteraz generálnou guvernérkou ostrova. Vyštudovaná právnička predtým pôsobila ako sudkyňa alebo ako veľvyslankyňa vo Venezuele, Kolumbii, Čile a Brazílii.
Barbados tak s väčším oneskorením nasleduje ďalšie štáty regiónu, ktoré prestali za hlavu krajiny uznávať britskú panovníčku. V roku 1970 to urobila Guyana, šesť rokov nato ju nasledoval ostrovný štát Trinidad a Tobago av roku 1978 tak urobil ostrovný štát Dominika. Kráľovná Alžbeta II. zažila podobnú situáciu naposledy v roku 1992 v prípade ostrovného štátu Maurícius.

Barbados sa stal britskou kolóniou v polovici 17. storočia. Čoskoro sa stal dôležitým exportérom cukru na anglický trh, pričom bol podľa Reuters tiež ohniskom transatlantického obchodu s otrokmi.

Jeho dnešná populácia pozostávajúca z necelých 300 000 obyvateľov je v drvivej väčšine afrického pôvodu. Čiastočnú samosprávu získal v roku 1948 av roku potom 1966 nezávislosť. Na čele štátu zostala formálne kráľovná, ktorú zastupoval generálny guvernér. Úmysel zmeniť ústavu a urobiť z konštitučnej monarchie republiku na čele s prezidentom oznámila barbadoská vláda vlani v septembri, neskôr krok schválil tamojší parlament.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články