spot_img

Ryby môžu skončiť na drogách, Barani za mrežami. Ako vás ovplyvňujú vesmírne telesá

Každé znamenie zverokruhu má svoju planétu, ktorá mu prepožičiava niečo zo svojich „vlastností“. Aká je tá vaša a čo vám dala do vienka? Čím sa vďaka nej môžete pýšiť a ako vám kazí charakter?

Baran (21. 3. – 20. 4.)

Vládne mu Mars

 • odvaha, bojovnosť, neohrozenosť, odhodlanie, silná životná energia, rýchlosť
 • agresivita, netrpezlivosť, horľavosť, hrubosť, unáhlenosť

Táto planéta predstavuje v mytológii boha bojovníka a ovláda schopnosť prežiť v boji či na úteku. Predstavuje mužský princíp, aktivitu, akčnosť, súperivosť, rýchlosť a nebojácnosť. Má vždy dostatok živočíšnej energie a nadšenia, podobne ako odhodlanie pustiť sa do konfrontácie s druhými. V bežnom živote možno energiu tejto planéty využiť okrem iného na kariérny postup a splnenie vytýčených cieľov. Ľudia pod planétou Mars bývajú nekompromisní a tvrdošijní v obhajovaní svojich názorov. Sú schopní okamžite reagovať a bez zaváhania sa pustiť napríklad aj do boja. Nadmiera energie podporuje trúfalosť a zvyšuje šancu na víťazstvo, môže sa však prejaviť aj nedočkavosťou, hnevom a útočnosťou, ktorá mnohokrát prerastá až v agresii.

BÝK (21. 4. – 21. 5.)

Vládne mu Venuša

 • láska k umeniu a kráse, priateľská povaha, zmysel pre spoluprácu, láskavosť
 • pôžitkárstvo, lenivosť, povrchnosť, rozmaznanosť, pohŕdavosť

Táto planéta predstavuje v mytológii bohyňu lásky a krásy. Je matkou Erota a Gréci ju poznali ako Afroditu. Predstavuje ženský princíp, vytvára súlad a prepožičiava zmysel pre umenie, krásu a prírodu. V psychologickej rovine má na starosti medziľudské vzťahy, nadväzovanie priateľstva a vyjadrovanie emócií. Ľuďom narodeným pod touto planétou prepožičiava pôvab a príťažlivosť, na druhej strane aj ľahkovážnosť a prílišnú zhovievavosť. Dôležitý pre nich býva pôsobivý zovňajšok a obľuba v spoločnosti; vystupujú milo, sú vášniví, romantickí a vnímaví k prírode. Sú kultivovaní a jemní, s hlbokým estetickým cítením. Zakladajú si na majetku, dôležité je pre nich zázemie, spoločenská prestíž a pocit istoty.

BLÍŽENCI (22. 5. – 21. 6.)

Vládne im Merkúr

 • bystrosť, komunikatívnosť, umenie trefne vyjadriť myšlienky, abstraktné myslenie
 • ľstivosť, vypočítavosť, nepoctivosť, rozprávanie do vetra

V mytológii je Merkúr poslom bohov, ktorý venoval ľuďom jazyk a schopnosť učiť sa. Gréci poznajú Merkúra pod menom Hermes (daroval ľudskému rodu písmo a jazyk). Disponuje rečníckym nadaním a tiež určitou dávkou ľstivosti. Odráža schopnosť rozvíjať ducha tak dlho, až chytrosť prerastie do prefíkanosti. Hoci Merkúr býva najčastejšie spodobňovaný ako mužská postava, v skutočnosti nie je ani mužom ani ženou. Svojim chránencom prepožičiava bystré, racionálne myslenie a býva spájaný s obchodovaním. V psychologickej rovine predstavuje planéta Merkúr duševné schopnosti, vnímavosť a potrebu komunikácie vo všetkých možných formách.

RAK (22. 6. – 22. 7.)

Vládne mu Mesiac

 • citlivosť, jemnosť, starostlivosť, empatia, starostlivosť
 • náladovosť, nestálosť, precitlivenosť, závislosť

Mesiac symbolizuje naše pudy a citové potreby, vládne elementu vody a riadi príliv a odliv. Tradične býva spájaný so ženskou energiou, intuíciou, podprahovým vnímaním a tajomnom. Ide o múzu básnikov a hojne býva zastúpený aj v mytológii: Isis, Ištar, Artemis alebo Diana sú niektorými z mnohých podôb bohyne Luny. Božstvo tejto planéty určuje najmä ženský cyklus plodnosti, počatia, zrodenia, materstva a prírodná hojnosť. V astrologickej rovine zastupuje Mesiac podvedomé reakcie a subjektivitu. Súvisí aj s uspokojovaním základných životných potrieb, odráža duševné napätie a ponúka k citovým prejavom. Ovplyvňuje náladu a jej premenlivosť, je nestály a nepolapiteľný, podobne ako ľudia pod touto planétou narodenia.

LEV (23. 7. – 22. 8.)

Vládne mu Slnko

 • priebojnosť, silná vôľa, osobitosť, tvorivosť, vodcovský typ
 • samoľúbosť, sebastrednosť, vysoké ego, pýcha, arogancia

Slnko, energetické centrum našej slnečnej sústavy, je zdrojom životodarnej sily, tepla a svetla. Je metaforou otca a mužského archetypu a taktiež v mytológii zaujíma významné miesto. S Heliom, gréckym bohom Slnka, bývajú často spájaní mýtickí králi a hrdinovia. Slnko symbolizuje vedomie, identitu a ego. Medzi základné vlastnosti, ktoré hviezda svojim chránencom prepožičiava, je silná vôľa, rozhodnosť, neohrozenosť a schopnosť sebavyjadrenia. Typická je tiež ctižiadosť a potreba byť videný, obdivovaný, skrátka zažiariť ako Slnko. Ľudia, ktorým vládne, často platia za sebavedomých jedincov, často zameraných predovšetkým na seba a svoje záujmy. Obvykle presne vedia, čo a prečo robia.

PANNA (23. 8. – 22. 9.)

Vládne jej Merkúr

 • bystrosť, komunikatívnosť, zmysel pre detail, abstraktné myslenie
 • puntičkárstvo, kritickosť, nedostatok empatie, rozprávanie do vetra

V mytológii je Merkúr poslom bohov, ktorý venoval ľuďom jazyk a schopnosť učiť sa. Gréci poznajú Merkúra pod menom Hermes (daroval ľudskému rodu písmo a jazyk). Disponuje rečníckym nadaním a tiež určitým stupňom ľstivosti. Odráža schopnosť rozvíjať ducha tak dlho, a

ž chytrosti prejde do prefíkanosti. Hoci Merkúr býva najčastejšie spodobňovaný ako mužská postava, v skutočnosti nie je ani mužom ani ženou. Svojim chránencom prepožičiava bystré, racionálne myslenie a býva spájaný s obchodovaním. V psychologickej rovine predstavuje planéta Merkúr duševné schopnosti, vnímavosť a potrebu komunikácie vo všetkých možných formách.

VÁHY (23. 9. – 23. 10.)

Vládne im Venuša

 • láska k umeniu a kráse, priateľská povaha, zmysel pre spoluprácu, láskavosť
 • pôžitkárstvo, lenivosť, povrchnosť, rozmaznanosť, pohŕdavosť

Táto planéta predstavuje v mytológii bohyňu lásky a krásy. Je matkou Erota a Gréci ju poznali ako Afroditu. Predstavuje ženský princíp, vytvára súlad a prepožičiava zmysel pre umenie, krásu a prírodu. V psychologickej rovine má na starosti medziľudské vzťahy, nadväzovanie priateľstva a vyjadrovanie emócií. Ľuďom narodeným pod touto planétou prepožičiava pôvab a príťažlivosť, na druhej strane aj ľahkovážnosť a prílišnú zhovievavosť. Dôležitý pre nich býva pôsobivý zovňajšok a obľuba v spoločnosti; vystupujú milo, sú vášniví, romantickí a vnímaví k prírode. Sú kultivovaní a jemní, s hlbokým estetickým cítením. Zakladajú si na majetku, dôležité je pre nich zázemie, spoločenská prestíž a pocit istoty.

Škorpión (24. 10. – 22. 11.)

Vládne mu Pluto

 • obroda, premena, energia, odhaľovanie tajomstva, podprahové vnímanie, intuícia
 • zneužívanie moci, posadnutosť, manipulatívnosť, sklon k extrémnemu konaniu

Pluto je v mytológii grécko-rímsky boh podsvetia symbolizujúce smrť, transformáciu a znovuzrodenie. Predstavuje hlbokú premenu a jeho energia je mocná a intenzívna. Práve Pluto prepožičiava svojim chránencom schopnosť preniknúť do podvedomia druhého človeka, vnímať jeho signály a cítiť momentálne nastavenia. To sa dá skvele využiť v psychologickej praxi (preto je medzi Škorpiónmi rad úspešných psychológov), podobne ako zneužiť na kontrolu a manipuláciu druhých. Energia tejto planéty dokáže vyvolať búrlivé reakcie; pod jej vplyvom často jednáme spôsobom všetko alebo nič. Pomáha však tiež prijať životnú zmenu, učí ponechať minulosť minulosťou a začne(na)ť znova.

STRELEC (23. 11. – 21. 12.)

Vládne mu Jupiter

 • idealizmus, optimizmus, hľadanie pravdy, túžba po vzdelaní, veľkorysosť
 • zveličovanie, rozpínavosť, pokrytectvo, nadutosť, falošný optimizmus

Jupiter je najväčšia planéta našej slnečnej sústavy. V mytológii išlo o najvyššieho rímskeho boha (Grékom známy ako Zeus). Býva spájaný s múdrosťou, spravodlivosťou a víťazstvom. Symbolizuje schopnosť prekonávať hranice a vymýšľať odvážne plány. Svojim chránencom prepožičiava filozofický vhľad a smäd po poznaní a skúmaní hlbších významov a právd. Okrem toho býva Jupiter často spájaný s justíciou, právom a poriadkom. K energii tejto planéty patrí aj náhodné šťastie a hojnosť, túžba po nových zážitkoch a dobrodružstve. Inšpiruje k cestovaniu ďaleko za hranice, do vzdialených a exotických koncov planéty. Pozor však na prílišnú rozpínavosť, ktorá býva pre Jupiterových chránencov typická. V extréme môže prerásť v nadutosť a pokrytectvo.

KOZOROH (22. 12. – 20. 1.)

Vládne mu Saturn

 • vytrvalosť, zodpovednosť, múdrosť, zmysel pre povinnosti, trpezlivosť
 • pesimizmus, obavy, asketizmus, tvrdosť

V mytológii predstavuje Saturn boha spoločenského poriadku, ktorý ctí zásadu ako si kto ustelie, tak si aj ľahne. Stelesňuje spravodlivosť a zákon príčiny a následku. V psychologickej rovine sa Saturn stotožňuje s archetypom múdreho starca, učiteľa. Energia tejto planéty podnecuje k náročným úlohám, usilovnosti a učeniu, pretože to je jediná cesta k úspechu. Dokáže potlačiť prílišnú prebujnosť predchádzajúcej planéty a nastoliť poriadok. Ukazuje jasné vymedzenia, potrebuje formu a štruktúru. Vytvára hranice, aby zaistil kontrolu a bezpečie. Jej chránenci sú obdarení vytrvalosťou a tvrdosťou voči sebe, a sú schopní postaviť sa čelom k povinnostiam a záväzkom. Vynaložené úsilie a rovnaké konanie sa im obvykle vráti, pretože Saturn je planétou spravodlivou a čestnou.

VODNÁR (21. 1. – 20. 2.)

Vládne mu Urán

 • premena, obroda, idealizmus, intuícia, vynaliezavosť
 • posadnutosť, extrémizmus, snaha podmaňovať si okolie

V mytológii vystupuje Urán v úlohe Saturnovho otca a starí Gréci nazývali túto planétu Nebesia alebo Nočná obloha. Jej nekonečnosť symbolizuje ľudskú schopnosť otvoriť myseľ vesmíru, prináša osvietenie a slobodu ducha. Predstavuje odvahu ponechať priestor pre veci nepoznané a guráž ukázať vlastnú jedinečnosť napriek tlaku okolia a prípadnému nesúhlasu. Ak zájdu ľudia pod vplyvom planéty Urán príliš ďaleko, hrozí, že sa z nich stanú rebeli už len z princípu. V psychologickej rovine pomáha Urán lepšie pochopiť vesmír a vnímať jednotu. Dôležitou témou sú ľudské práva a sloboda vyjadrovania, preto je pod štítom tejto planéty rad aktivistov a „nepohodlných“ ľudí, ktorí ovládajú abstraktné myslenie a nekonvenčné uvažovanie.

RYBY (21. 2. – 20. 3.)

Vládne im Neptún

 • súcit, inšpirácia, umelecké nadanie, predstavivosť, vnímavosť
 • zmätenosť, povrchnosť, neschopnosť žiť v realite, klam

V mytológii je Neptún vládcom mora a všetkého hlbokého a tajomného. Podobne ako voda dokáže rozpustiť skaly na piesok, je Neptún obdarený schopnosťou rozdrviť bariéry ega a ukázať mystický rozmer života. Z psychologického hľadiska pomáha Neptún prekonávať vlastné hranice prostredníctvom rýdzeho citového vnímania. Chránenci tejto planéty dokážu splynúť s okolím, čo v extréme môže viesť až k bezvýraznosti a povrchnosti. Neptún im prepožičiava vysokú mieru empatie a hlboký súcit k utrpeniu druhého, rovnako ako schopnosť plne sa oddať tvorivej činnosti a umeniu. Nadmerná vnímavosť však dáva priestor aj dôvod na častý únik do sveta fantázie, ďaleko od šedej reality. Tu už býva len krôčik k závislostiam na alkohole a iných drogách.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články