spot_img

Tma, mokro a vozovka je ako zrkadlo

Akékoľvek zlé počasie si vyžaduje zvýšenú pozornosť vodiča, a to ešte viac v podmienkach zlých ciest a v obkľúčení nedisciplinovaných dopravných kolegov.

Aj pre skúseného vodiča so spoľahlivým vozidlom je najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť nehode alebo problémom na ceste v búrlivom počasí, zostať doma a čakať na zlepšenie počasia. Niekedy sa však jazde v zlom počasí nedá vyhnúť. Zlé poveternostné podmienky, ako je hmla, dážď a sneh. predstavujú komplikovaný zážitok z jazdy.

Čomu treba venovať pozornosť pri šoférovaní v nepriaznivom počasí?

V prvom rade je potrebné v zlom počasí čo najdôkladnejšie sledovať dodržiavanie vzdialenosti. Dážď výrazne zhoršuje viditeľnosť, preto treba dbať na primeranú rýchlosť. V zlom počasí sa neodporúča zrýchľovať, aj keď si je vodič úplne istý, že je schopný situáciu zvládnuť. Ale sú si tým ostatní účastníci cestnej premávky tiež takí istí? Vysoká rýchlosť v daždivom počasí je nebezpečná aj preto, že rýchlo prechádzajúce auto vás môže ostriekať vodou. Práve toto zhoršuje viditeľnosť vodiča aj ostatných, čo zvyšuje riziko nehody. Stierače vám pomôžu zbaviť sa vody z čelného skla. Nemali by ste otvárať bočné okná, aj keď sa zahmlia – môže sa vám do auta dostať voda zo špinavých kaluží.

Keď prší, odporúčame nejazdiť v blízkosti pravého obrubníka. Tu sa zvyčajne hromadí najviac vody a tvoria sa kaluže. Tie môžu skrývať pomerne veľké výmole. Jazda v kalužiach môže spôsobiť aj tzv. aquaplaning. Ide o efekt, pri ktorom pneumatiky strácajú priľnavosť k vozovke v dôsledku veľkého množstva vody pod kolesami a pneumatiky nemajú čas ju odvádzať.

Hoci sa to môže zdať samozrejmé, majte na pamäti tieto veci

Ak husto prší a viditeľnosť je zlá, odbočte z cesty, zastavte a počkajte, kým sa poveternostné podmienky nezlepšia a bude možné pokračovať v jazde. Samozrejme, mali by ste zastaviť vozidlo tak, aby bolo celé na krajnici alebo na okraji vozovky, inak by ste mohli byť zrazení. Nezabudnite sa tiež ukázať ostatným vodičom – zapnite parkovacie svetlá.

Ďalšia vec, na ktorú by ste nemali zabudnúť je, že keď prší, povrch vozovky je mokrý a môže oslepiť vás aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Preto to s diaľkovými svetlami nepreháňajte, pretože by ste mohli sebe (a ostatným) viac uškodiť ako pomôcť.

Pri núdzovom zastavení nezabudnite, že musíte zastaviť aj vtedy, keď nie je viditeľný povrch cesty, pretože po ňom steká voda. Nikdy nevieme, aký hlboký môže byť takýto „tok“. Ak cez ňu prejdete, riskujete, že sa vaše vozidlo zaplaví a zastaví, čo môže viesť k nehode.

Brzdenie na klzkej vozovke

Pri značnom počte nehôd prichádzame k záveru, že vodič jednoducho nestihne čo najrýchlejšie zastaviť pri nesprávne zvolenej rýchlosti na ceste. Ak je vozovka šmykľavá, odporúča sa jazdiť menej ako 80 km za hodinu alebo si udržiavať veľký odstup od auta idúceho vpredu.

Odborníci radia, aby ste správne používali existujúce techniky brzdenia. Napríklad v lete úplne stačí zošliapnuť brzdový pedál, no ak je vozovka šmykľavá, zaraďte nižší prevodový stupeň a stláčajte pedál formou krátkych ťahov. Pohyby by mali byť hladké a ľahké.

Starajte sa o svoje vozidlo

Špeciálnu pozornosť venujte brzdám, keďže od ich stavu závisí brzdná dráha vozidla, ktorá má veľký význam pri jazde v daždi. Nezabudnite tiež každoročne meniť stierače čelného skla. Opotrebované stierače predného skla rozmazávajú vodu na skle a zanechávajú šmuhy, takže je ťažšie ho udržať v bezpečí. Každý rok sa postarajte o klimatizáciu, odstráňte plesne, zabezpečíte tak jej efektívnu prevádzku aj pri daždi.

Veľmi dôležitou súčasťou každého vodiča je poistenie auta. Nepriaznivé počasie môže spôsobiť veľa škody. Na škody, ktoré spôsobíte počas jazdy inému vozidlu, sa vzťahuje povinné zmluvné poistenie. Zároveň je dobré mať aj havarijné poistenie, pretože v tom prípade poisťovňa prepláca škody vám.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články