Súd oslobodil niekdajšieho predsedu Vecí verejných Víta Bártu aj policajta Jána Petržílka.
Nepreukázalo sa, že vyniesli odpočúvanie Bezpečnostnej informačnej služby (BIS), v ktorých sa lobista Roman Janoušek a vtedajší pražský primátor Pavel Bém oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Dnešný verdikt nie je právoplatný, prokurátor žiada pre oboch mužov podmienené tresty za ohrozenie utajovanej informácie a ponechal si lehotu na prípadné podanie odvolania.
Pražský mestský súd spochybnil vierohodnosť kľúčového utajeného svedka z prostredia Bártovej bezpečnostnej agentúry ABL, o ktorého výpoveď sa opierala obžaloba a ktorý vystupoval pod vymysleným menom Vlasta Schmidt.
„Je nutné prisvedčiť obhajobe, že motiváciu a vierohodnosť takto utajovaného svedka nie je možné úplne dokonale overiť. Táto výpoveď je jedinou osamotenou výpoveďou, ktorá svedčí proti obžalovaným. Najmä čo sa týka pána obžalovaného Petržílka, je to absolútne jediný dôkaz, ktorý ho spája s touto kauzou,“ podotkla predsedníčka súdneho senátu Jarmila Pavlátová. Pripomenula, že podľa judikatúry nemôže byť výpoveď jediného utajeného svedka podkladom pre odsúdenie.
Odpočúvanie, ktoré v marci 2012 zverejnila Mladá fronta Dnes, naznačovali Janouškov vplyv na kroky hlavného mesta pod Bémovým vedením. Obžaloba tvrdí, že o obstaranie nahrávok požiadal Bárta Petržílka v roku 2009. Petržílek Bártovi podľa prokurátora následne odovzdal 159 audiozáznamov, ktoré boli v režime „dôverné“.
Muži vinu odmietajú, ich obhajcovia označili trestné konanie za spravodajskú hru. „Ničoho takého som sa nedopustil. Myslím, že sa tu preukázalo, že sa nič také ani stať nemohlo. Som presvedčený o tom, že som obeťou politicky motivovanej spravodajskej hry,“ povedal na súde Bárta. „Prácu v bezpečnostných zboroch beriem ako svoje poslanie. Svoje povinnosti som si vždy plnil riadne, bohužiaľ aj na úkor osobného života a rodiny,“ uviedol Petržílek.
Dvojica čelila stíhaniu od roku 2013. Súd v minulosti vrátil obžalobu na došetrenie, pretože mu vadilo to, že bola v utajenom režime.
Bárta teraz podniká v železničnej doprave, súd dnes však pri vyhlasovaní verdiktu uviedol, že jeho „zamestnanie nebolo zistené“. Od roku 2010 bol Bárta ministrom dopravy aj poslancom. Post ministra opustil v apríli 2011 kvôli tvrdeniu, že poslancom svojej strany platil za lojalitu. Súdy ho nakoniec v marci 2013 právoplatne zbavili viny.