spot_img

Neprekročte na Ukrajine „červenú čiaru“, varoval dnes Putin NATO

Ruský prezident Vladimír Putin dnes varoval Severoatlantickú alianciu, aby na Ukrajine neprekročila „červenú čiaru“.

Tou by podľa neho bolo rozmiestnenie určitých útočných rakiet na ukrajinskom území, uviedli ruské agentúry. V takom prípade by Rusko „bolo nútené konať“, zdôraznil šéf Kremľa. Bieloruský vodca Alexander Lukašenko sa dnes zmienil o možnosti rozmiestniť ruské jadrové zbrane na území svojej krajiny, pokiaľ by sa aliančné jadrové zbrane ocitli v Poľsku.

Putin sa dnes v ruskej metropole zúčastnil na investičnom fóre. V prejave okrem iného povedal, že dúfa, že na všetkých stranách zvíťazí zdravý rozum. Napriek tomu chce, aby si NATO bolo vedomé, že Rusko má samo obavy o vlastnú bezpečnosť spojené s Ukrajinou.

Mám informácie o chystanom puči na Ukrajine s ruskou účasťou, uviedol Zelenskyj

„Ak sa na území Ukrajiny objaví nejaký druh útočných systémov, doba letu do Moskvy bude sedem desať minút av prípade hypersonických zbraní päť minút. Len si to predstavte,“ uviedol Putin. „Čo máme robiť pri takom scenári? Budeme musieť vytvoriť niečo podobné vo vzťahu k tým, ktorí nás takto ohrozujú. A môžeme to urobiť hneď,“ dodal.

Celá obrazovka
V tejto súvislosti pripomenul, že Rusko práve úspešne otestovalo novú námornú hypersonickú strelu, ktorá bude odovzdaná ozbrojeným silám na začiatku budúceho roka. Pri teste letela podľa neho päť minút rýchlosťou deväťkrát vyššou, než je rýchlosť zvuku.

„Vytváranie takých hrozieb (na Ukrajine) pre nás znamená červené čiary. Ale dúfam, že k tomu nedôjde. Dúfam, že zvíťazí zdravý rozum, zodpovednosť tak pre naše krajiny, ako aj pre svetové spoločenstvo,“ povedal ruský prezident. Bieloruský vodca Alexander Lukašenko zase pohrozil rozmiestnením ruských jadrových zbraní vo svojej krajine, pokiaľ by aliančné jadrové zbrane skončili v Poľsku.

Ruské jadrové zbrane v Bielorusku?
Lukašenko dnes podľa agentúry Reuters povedal, že požiada Putina, aby poskytol Bielorusku jadrové zbrane, pokiaľ podobné aliančné zbraňové systémy skončia v Poľsku. Podľa bieloruskej štátnej agentúry Belta Lukašenko v rozhovore s ruským novinárom, riaditeľom ruského mediálneho konglomerátu Dmitrijom Kiseljovom „nevylúčil možnosť rozmiestnenia ruských jadrových zbraní v Bielorusku“.

Podľa ruskej agentúry RIA Novosti, ktorá je súčasťou spomínaného konglomerátu, bieloruský prezident „pohrozil“ rozmiestnením jadrových zbraní v Bielorusku, pokiaľ jadrové zbrane členov NATO budú rozmiestnené v Poľsku. Agentúra dodala, že generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg predtým uviedol, že ak Nemecko odmietne jadrové zbrane, tak tie môžu byť rozmiestnené v iných európskych krajinách, a to aj ležiacich na východ od Nemecka. „(V takom prípade) navrhnem (ruskému prezidentovi Vladimírovi) Putinovi vrátiť jadrové zbrane do Bieloruska,“ povedal Lukašenko podľa RIA Novosti.

Dopoludnia minister zahraničia Spojených štátov Antony Blinken v Rige upozornil Moskvu, že akákoľvek nová agresia Ruska na Ukrajine bude mať vážne dôsledky. Šéf americkej diplomacie sa zúčastní dvojdňového stretnutia ministrov zahraničných vecí 30 členských krajín NATO, ktoré dnes v lotyšskej metropole začína.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články