spot_img

Káva alebo ako ju správne podávať, aby ste zachovali jej chuť?

Možno si to ani neuvedomujete, ale kvalitná káva vyžaduje špecifické spôsoby podávania. Podľa odborníkov už je totiž dávno preč doba, kedy ste dostali kávu vo veľkom sklenenom hrnčeku na porcelánovom tanieriku, na ktorom boli aj 2 cukry vo vrecúšku. Paradoxne najzložitejšie na servírovanie je obyčajné espresso, ktoré je však medzi ľuďmi veľmi obľúbené. Ak chcete aj vašu kaviareň zaradiť medzi vybrané podniky, kam si na malú kávu zájsť, dodržujte niekoľko jednoduchých zásad.

Aký zvoliť šálku?

Prvý zádrhel nepredstavuje ani samotná káva, ale šálka na espresso. Ten by mal byť vyrobený z kvalitného porcelánu, a ešte pred naplnením dobrou kávou musí byť nahriaty na určitú teplotu. Porcelánové hrnčeky majú oproti keramickým výhodu v lepšej tepelnej vodivosti, takže vaša káva vydrží dlhšie v optimálnej teplote. Okrem toho dokážu nahriate hrnčeky z porcelánu uchovať aj jedinečnú arómu kvalitnej kávy.

Pozor na tvar šálky

Veľmi podceňovaný je aj tvar šálky. Aby mohla zrnková káva dokonale odovzdať svoju originálnu chuť i arómu, treba ju podávať v hrnčeku kónického tvaru. Vôňa totiž vychádza od dna šálky, postupuje po stenách av ideálnom prípade sa znova stretne uprostred nad kávou, teda presne na mieste, kde ju očakávame. Obrovskou chybou je kvalitná zrnková káva podávaná v rovných šálkach, pretože z nich aróma vyprchá rýchlejšie, než ju stihnete postrehnúť.

Prečo ku káve podávať pohár vody?

V dobrých kaviarňach dostanete k šálke kávy aj pohár čerstvej neperlivej vody. Tá nie je určená na doplnenie pitného režimu, ale na navodenie chuťových pohárikov. Vďaka tomu si dobrú kávu z renomovanej pražiarne kávy viac vychutnáte. Rovnú však zabudnite na malú nádobku so studeným mliekom, pretože tým sa kvalitné espresso iba znehodnotí. Pokiaľ chcete mlieko ku káve napriek tomu podávať, potom musí byť nahriate.

V naozaj dobrých kaviarňach je servis rovnako dôležitý ako výber samotnej kávy. Nespadnite do šedého priemeru a zamerajte sa na kvalitu podávanej kávy.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články