spot_img

Kvalitné solárne plachty ohrievajú vodu a udržujú ju čistú

Plachty sú súčasťou bazénového príslušenstva a majú množstvo výhod, či už sa to týka bezpečnosti, ochrany pred mechanickým znečistením alebo pasívnej formy ohrevu. Všetky tieto benefity napomáhajú udržať životnosť vášho bazéna, ale rovnako predlžujú kvalitu vody počas kúpacej sezóny Môžete si tak užívať množstvo zábavných momentov vo vašom bazéne a ušetriť čas a peniaze pri jeho údržbe. Ako fungujú solárne plachty a aké sú ich benefity?

Solárne plachty – investícia do kvality

Solárne plachty sú vhodné rovnako pre bazény do zeme ako aj pre nadzemné bazény. Ide zároveň o najjednoduchšiu formu na zohriatie vody v bazéne, pretože na jej využitie stačí len priame slnečné žiarenie. V lete je pritom takýchto slnečných dní dostatok a tak ide o cenovo dostupnú a efektívnu voľbu pasívneho ohrevu. Vo všeobecnosti sa udáva, že pokiaľ na plachtu priamo svieti slnečné žiarenie dokáže ohriať vodu v bazéne až o 2°C za deň.

Medzi benefity solárnej plachty pre bazény s filtráciou, ale aj bez nej, patrí aj ochrana pred znečistením. Plachta zabraňuje vniknutiu mechanických nečistôt a tiež chráni pred únikom tepla. Práve preto je najlepšie bazén odkryť len tesne pred kúpaním, aby ste zachovali, čo najväčšiu teplotu vody. Keď ju odstránite z vody, uskladnite ju v tieni, aby ste zabránili jej poškodeniu. Rovnako je podstatné nechať plachtu na hladine vody aj počas noci, aby ste zabránili úniku tepla.

Tipy pre efektívny výber solárnej plachty

Pri výbere plachty je potrebné zohľadňovať predovšetkým veľkosť vášho bazéna. Väčšie bazény do zeme si vyžadujú aj väčšie plachty, ktoré je potom vhodné využívať aj s navíjacím zariadením. Toto zariadenie umožňuje pohodlnú manipuláciu so solárnou plachtou, či už pri odkrývaní alebo opätovnom zakrývaní bazéna. V rámci výberu správnej veľkosti plachty si môžete vyžiadať aj presné rozmery, aby plachta čo najviac plnila svoj účel.

Menšie nadzemné bazény väčšinou potrebujú menšie rozmery a tak je možné ich kupovať aj bez navíjacieho zariadenia. Pri výbere je tiež dôležité pozerať sa na hrúbku plachty, pretože čím je plachta hrubšia tým dlhšie budete môcť využívať jej funkcie. Hrúbka totiž priamo súvisí so životnosťou produktu.

Bazény s filtráciou sa formou solárnych plachiet dajú ochrániť pred väčšími mechanickými nečistotami, ktoré je inak nutné odstraňovať manuálne alebo prostredníctvom vysávačov. Kvalitné solárne plachty sú vyrábané z materiálov obsahujúcich UV stabilizáciu, vďaka čomu majú dlhú životnosť aj pri priamom pobyte na slnku.

Starostlivosť môže predĺžiť ich životnosť

Dôkladná starostlivosť o solárne plachty pozostáva predovšetkým z ich správneho zazimovania. Plachta by nemala byť na hladine vody pri poklese pod 5°C. Rovnako si dávajte pozor aj na prehriatie vody spôsobené solárnymi plachtami – napríklad pri fóliovom bazéne je doporučená teplota vody najviac 31°C.

Ak chcete plachtu efektívne zazimovať, odstráňte ju z bazéna a dôkladne vyumývajte od mechanických nečistôt. Dôležité je tiež nechať plachtu poriadne vysušiť, nie však na priamom slnku. Následne stačí plachtu zložiť a nájsť jej vhodné miesto na skladovanie – v tieni a v miestnosti s optimálnou teplotou, kde nemôže dôjsť k jej mechanickému poškodeniu. Či už máte nadzemné bazény alebo bazény do zeme, solárna plachta môže byť skvelým pomocníkom na pasívny ohrev vody a ochranu jej čistoty.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články