spot_img

Tajuplná história jaspisu, čo ukrýva?

História používania jaspisu je už veľmi dlhá. V dávnych dobách slúžil hlavne na výrobu drobných predmetov, a to nielen šperkov, ale aj rôznych drobných vecí, ako boli napríklad pečatítka. Z jaspisu sa dokonca vyrábali masážne tyčky.

Samozrejmosťou je aj výroba šperkov. Jaspis na dekoratívne účely jednoznačne predurčila už samotná príroda. Podobne ako pri acháte dnes rozoznávame stovky druhov tohto minerálu. Za cenený býva považovaný hlavne ten tzv. brekciový alebo obrázkový.

Je však možné, že to, čo sa dnes rozumie pod pojmom jaspis, naši predkovia vnímali inak. O tomto minerále sa totiž píše v Biblii. Avšak v kontexte, ktorý napovedá, že o dnešný jaspis sa zrejme nejednalo. 

Uvádza sa totiž, že ide o najvzácnejší drahokam žiariaci ako krištáľ. Pojmom jaspis sa tak zrejme v minulosti označoval diamant.

Chcete sa prečítať viac o ďalších zaujímavých témach, šperkoch, móde alebo drahých kameňoch? Pozrite sa na náš blog. Môžete si tu napríklad prečítať o zaujímavých korundoch lebo o rôznych variantoch vzácneho opálu.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články