spot_img

Čo je optický kábel a aké má využitie?

Počuli ste už niekedy o optických kábloch? Pravdepodobne neraz. Ide o zariadenia, ktoré sa aj v súčasnosti využívajú v rôznorodých odvetviach. V tomto článku sa dozviete, čo je optický kábel, kde presne sa využíva a aké sú jeho najväčšie benefity.

Viete, čo je optický kábel? Vo všeobecnosti platí, že ide o prvok, ktorý využíva optické vlákno na rôzne funkcie. Na to slúži aj špeciálna chránička na optiku, ktorá má svoje opodstatnenie. Optické káble majú množstvo fyzikálnych vlastnosti. Ide napríklad o dátový prenos modulovanej svetelnej vlny, a to namiesto priameho elektrického prúdu. Tento proces umožňuje to, že nie je rušený nejakými externými zdrojmi. Zachované sú tak všetky pozitívne vlastnosti a funkcie.

Charakteristika optického kábla

Optický alebo koaxiálny kábel je druh vodiča, ktorý v sebe zahŕňa nosič. Ten je určený na spomínané dátové prenesenie svetelnej vlny. Práve z tohto dôvodu sa tento druh kábla nazýva aj ako optický vlnovod. Čo sa týka materiálu, najčastejšie ide o plast. Z toho je vyrobená hlavná žila, ktoré zabezpečuje spomínané funkcie a vlastnosti. Taktiež sa používajú dielektrické vlákna, cez ktoré sa energia prenáša veľmi vysokou rýchlosťou. Používanie optických káblov je v súčasnosti veľmi obľúbené. Zabezpečuje sa tak totiž odolnosť zasielaného signálu, a to voči vonkajším rušivým vplyvom.

Rozdelenie optických káblov

V neposlednom rade sa pozrieme na to, podľa čoho sa optické káble vôbec delia. Najčastejšie ide o materiál a vnútornú geometriu. Čo sa týka materiálu, najúčinnejšie sú optické vlnovody, poprípade vlnovody, vyrobené zo skla. Dôležitým produktom je aj chránička, ktorá slúži na ochranu optiky.

Optické káble sa delia aj na základe indexu lomu, vidovej štruktúry, poprípade podľa konektorov. To, aké optické káble si vyberiete je len na vás. Vždy berte do úvahy všetky dôležité vlastnosti.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články