spot_img

Čo je celoodpružený horský elektrobicykel?

Pre väčšinu triviálna otázka. Ale je tomu skutočne tak? Aký rozdiel je medzi klasickým horským bicyklom a horským elektrobicyklom?

Horský bicykel sa vyvinul z klasického bicykla postupným prispôsobovaním konštrukcie na jazdu v horách. Čo malo za následok vznik a vývoj nových komponentov a technických riešení. Nie je tomu inak ani s príchodom elektro-asistencie a už dnes sú postrehnuteľné mnohé rozdiely. V rámov horských elektro bikov  už dnes platí, že ak využijete tú najlepšiu geometriu z klasického horského bicykla a osadili by ste ju elektromotorom, rozhodne to nebude ten najlepší horský elektrobicykel.

Každým dňom sa viac potvrdzuje, že zostrojenie skutočne špičkového horského elektrobicykla si vyžaduje vlastný vývoj, ktorý zohľadňuje osobitosti elektropohonu a tiež možnosti nových konštrukčných riešení.

Ich základné rozdelenie na tzv. celoodpružené a s pevnou zadnou stavbou nazývané tiež z angličtiny „hardtail“ naoko zostáva nezmenené. Pozorujeme tu však vznik nových variant ako napríklad Horský (MTB) Hardtail s nízkym nástupom.

Veľký význam získava aj celoodpružený elektrobicykel. Primárnou úlohou odpruženia je totižto stabilizácia bicykla vo vyššej rýchlosti v teréne. Toto sa nedá dosiahnuť žiadnym iným technickým riešením. V prípade elektrobicyklov je tento fakt o to dôležitejší, že samotná konštrukcia elektro bicykla je minimálne ťažšia o váhu všetkých elektrokomponentov. Táto hmotnosť potom v hardtailovom ráme predstavuje významné navýšenie neodpruženej hmotnosti čo sa v praxi v teréne prejavuje výrazne nervóznejším správaním bicykla pri jazde. Bicykel viac a razantnejšie odskakuje, či  prenáša značné vibrácie. S prihliadnutím na skutočnosť, že v priemere sa elektrobicyklom pohybujeme v teréne rýchlejšie, mnoho ľudí uprednostňuje radšej celoodpružený rám. Hardtailu zostávajú  naklonení len v prípade, na svoje cesty  využívajú len ľahký zvlnený terén,  alebo im rozpočet jednoducho umožňuje zvoliť si drahší celoodpružený elektrobicykel.

Celoodpružené horské bicykle sa ďalej podľa veľkosti zdvihov delia na tzv. X-country zdvihy do 110mm, Trail bajky 120 – 130mm, All Mountain 140-150mm, Enduro 160-170mm, Zjazdové (downhill) 180+mm. Obdobne toto rozdelenie zostáva zachované, avšak v prípade elektro bikov si jazdci volia veľkosť zdvihu o 20mm vyššiu ako používali  pri klasickom bajku. V súčasnosti sa za  najuniverzálnejšie javia elektrobicykle v rozpätí od 120mm do 160mm. Rámy bývajú viditeľne znížené v oblasti sedlovej trubky z dôvodu možnosti osadenia teleskopickej sedlovky a tým zvýšenia schopnosti pracovať s vlastným ťažiskom.

S príchodom horských elektrobicyklov sa objavili aj nové tzv. Plusové formáty kolies. Z praktického hľadiska sa jedná o použitie širších plášťov kolies. No nie je to len o šírke kolesa. V realite sú zväčša použité iné aj ostatné konštrukčné prvky kolesa ako širší náboj či ráfik. V podstate sa jedná o zvýšenie adhézie kolesa a využitie pozitívneho efektu momentu zotrvačnosti tohto kolesa. V praxi sa to prejaví, a to nielen pri horských bicykloch zvýšením komfortu, stability a prejazdnosti na jednej strane alebo možnosti ísť výraznejšie vyššie s jazdnou dynamikou v zákrutách či akcelerácii.

 SERVIS je KING

Ani ten najlepší bicykel nevydrží dobre slúžiť, ak mu nie je poskytnutá zodpovedajúca starostlivosť. V prípade horských elektrobicyklov je to ešte výraznejšie. Zaťaženie, ktoré zvláda či už horský, alebo cestný elektrobicykel je totižto porovnateľné so závodným zaťažením. Nuž a reálne závodné bicykle neservisuje len tak hocikto. K plnohodnotnému servisu treba zručnosť, skúsenosti, ale aj  špeciálne náradie a diagnostické prístroje. Servis elektrobicykla je v svojej podstate len o málo drahší ako servis klasického bicykla pri rovnakom počte najazdených kilometrov. Avšak, pri nesprávnom prístupe Vám náklady narastú významne. Pri nesprávne uplatňovanom servise významne narastú prevádzkové náklady a to už skutočne stojí za zváženie obrátiť sa na špecialistov na elektrobicykle.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články