spot_img

Kedy má zmysel si stavebný stroj prenajať a kedy kúpiť.

Pozrime sa na výhody a nevýhody prenájmu stavebného stroja a kedy sa už oplatí investícia do nákupu nového stroja

Požiadavky na stroj sa pri každom projekte menia v závislosti od vykonávania stavebných prác.  Napríklad koľko ton musí byť schopný bager premiestniť? Aká lyžica je na to vhodná? Koľko priestoru je na stavebnom pozemku? Postačuje na to minibager alebo sa viac oplatí väčší bager? V závislosti od týchto a iných faktorov sa hľadá ideálny typ zariadenia. Je preto pochopiteľné, že stavebná spoločnosť nemôže vlastniť vo svojom vozovom parku všetky typy stavebných strojov. Toto za vás vyrieši požičovňa stavebných strojov.

Prečo je výhodné si prenajať stavebný stroj?

Prenajatie stroja je najlepšou voľbou pri jednorazovom použití. Náklady vznikajú len počas trvania zemných alebo iných stavebných prác. To znamená iba v konkrétnom čase, kedy je potrebné stavebné stroje využívať. Okrem toho firma získa najvhodnejšie zariadenie s najnovšími technológiami pre svoje práce takmer okamžite. S tým sú spojené aj ostatné výhody ako nulová údržba, poistenie a uskladňovanie počas zimnej prestávky. Každá spoločnosť si dokáže vypočítať náklady na strojový park na základe veľkosti a doby trvania danej objednávky a podľa toho si určiť či zainvestuje do kúpy nového stroja alebo si stroj prenájme.

Zoznam výhod prenajatia stavebných strojov

žiadne náklady na údržbu

flexibilný výber stroja

zariadenia s najnovšími technológiami

poistenie zahrnuté v cene

okamžitý servis respektíve výmena stroja

Nevýhody prenájmu stavebných strojov nastanú až pri prekročení určitej časovej hranice, lepšie povedané pri dlhodobejšom používaní. Toto si ale každá stavebná spoločnosť dokáže ošetriť.

Kedy sa oplatí nákup stavebného stroja?

Výhodou nákupu je, že stroj je majetkom, ktorý je vždy po ruke. Je k dispozícii na stavbe v ktorúkoľvek dobu a zamestnanci sú naučení ho efektívne používať. Nákup má zmysel iba vtedy, keď sa stroj využíva takmer každý deň a nemá zbytočné prestoje. Väčšinou je to vhodné riešenie pre stredne veľké a veľké spoločností. A kedy sa to teda skutočne oplatí finančne? V priemere ak je stavebný stroj využívaný viac ako 125 dní v roku, je už lacnejšie si ho kúpiť. Toto obdobie zodpovedá približne 1 000 hodinám používania ročne.

Výhody kúpy stavebných strojov

dlhodobý majetok

okamžitá dostupnosť

efektivita pri práci

Nevýhody kúpy stavebných strojov

vyššie investičné náklady

dodatočné náklady (údržba, servis, poistenie)

znehodnotenie stroja a nízka hodnota pri odpredaji

Na záver

Súčasný medzinárodný trend je taký, že prenájom stavebných strojov je čoraz obľúbenejšie. V prípade dočasných projektov je prenájom určite lepšou možnosťou. Iba niekoľko spoločností potrebuje a dokáže stavebné stroje a rýpadlá využívať bez dlhých prestojov, kedy sa im investícia do vlastného zariadenia oplatí. Ako sa vraví: Čas sú peniaze.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články