spot_img

So smogom aj suchým vzduchom je možné bojovať čističkou a zvlhčovačom

Jesenné a zimné obdobie roka je bohužiaľ v rade miest spojené so zhoršenou kvalitou ovzdušia, často spôsobenou dymom z komínov domov, kde sa ešte kúri uhlím a drevom. Smog a inverzia môže dusiť mestá aj niekoľko dní v rade a prakticky znemožniť vetranie miestností. O skúsenostiach s dymom a prachom by ale mohli rozprávať aj majitelia krbov. Výrazné zlepšenie domáceho ovzdušia môžu zaistiť čističky a zvlhčovače vzduchu.

Zatiaľ čo počas jarnej a letnej sezóny poslúžia čističky vzduchu na odfiltrovanie peľu a prachu, počas jesene a zimy sa ich filtre dobre vysporiadajú s dymom, smogom a ďalšími škodlivinami. Slúžia na to predovšetkým uhlíkové filtre, pohlcujúce prchavé látky a nepríjemné pachy, rovnako ako extrémne jemné HEPA filtre, ktoré zachytia aj najmenšie čiastočky smogu a prachu. V chrípkovej, a tento rok bohužiaľ aj covidovej, sezóne sa navyše veľmi hodí schopnosť čističiek zbaviť vzduch baktérií a vírusov. Pokiaľ neuviaznu už v zostave filtrov, spoľahlivo ich zničí sterilizácia vzduchu UVC žiarením. A príjemnú sviežosť vzduchu, ktorú v zime často nemôžeme dosiahnuť vetraním, dodá domácemu ovzdušiu ionizátor.

Vyberajte podľa výbavy a výkonu

Kompletná sada filtrov na zbavenie vzduchu všetkých nečistôt predstavuje dnes štandardnú výbavu všetkých kvalitných čističiek vzduchu. Tie sú k dostaniu s rôznymi výkonnostnými parametrami, prezentovanými najčastejšie maximálnym prietokom čisteného vzduchu za hodinu, ale ďaleko názornejšie je vyjadrenie výkonu veľkostí podlahovej plochy miestnosti, v ktorej dokáže čistička vzduch efektívne filtrovať. Napríklad inteligentné čističky vzduchu Tesla Smart Air Purifier Pro sú k dispozícii vo variantoch M (pre miestnosti do 25 m2), L (do 43 m2) a XL (do 61 m2). Vždy je pritom lepšie investovať do výkonnejšej čističky, pretože potom bude možné spúšťať ju kratšiu dobu as nižšími otáčkami ventilátora (a teda aj nižšou hlučnosťou).

Čo je vlastne smog?

Názov smog je odvodený z anglických slov smoke (dym) a fog (hmla) a označujeme ním silne znečistené ovzdušie.
Tzv. zimný smog tvorí najmä oxid siričitý (SO2), oxidy dusíka a polietavý prach – typické produkty spaľovania uhlia.
So smogom sa stretávame prevažne na jeseň av zime, typicky v priemyselných alebo husto osídlených oblastiach.
Ovládanie cez mobil už je štandard

Úplne bežnou súčasťou výbavy moderných čističiek vzduchu je aj možnosť pripojenia k domácej Wi-Fi sieti a ich ovládanie prostredníctvom aplikácie v mobilnom telefóne. Toto „diaľkové ovládanie“ čističky pritom funguje nielen doma, kedy si možno môžete z gauča v obývačke spustiť čističku v spálni, ale aj odkiaľkoľvek po internete – napríklad aby ste si osviežili doma vzduch pred návratom z práce. V skutočnosti je ovládanie čističky vzduchu mobilom často pohodlnejšie a jednoduchšie ako prostredníctvom tlačidiel priamo na zariadení. Navyše v mobilnej aplikácii rýchlo zistíte, ako je vzduch vo vašom byte skutočne znečistený. Presne také funkcie poskytujú aj múdre čističky vzduchu Tesla Smart Air Purifier, ktoré sú navyše počas celého novembra k dostaniu s výraznou zľavou až 1 500 korún (podľa konkrétneho modelu).

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články