spot_img

Sporiť alebo investovať?

Jedným z hlavných pravidiel finančnej gramotnosti nie je len nájsť si dobre platenú prácu. Dôležitou je aj finančná rezerva, o ktorú by sa mal usilovať každý pracujúci človek. To, aká veľká vaša finančná rezerva bude, pritom nemusí závisieť len od samotnej výšky príjmu. Rozhodujúcim bude aj spôsob narábania s peniazmi, v rámci ktorého ich môžete buď sporiť alebo investovať. Čo sa vám oplatí viac?

Hlavným pravidlom, ktorým by sme sa mali v rámci narábania s peniazmi riadiť, je, že peniaze vedia zarobiť peniaze. Otázka znie ako? Ak si toto všeobecné pravidlo rozbijeme na drobné, získame dve základné možnosti: sporiť alebo investovať. Aký je medzi tým rozdiel? Kedy by ste mali radšej sporiť, kedy investovať a tiež kam investovať peniaze, ak máte dostatok voľných finančných prostriedkov.

Sporenie nie je investovanie

Mnohí z nás žijú v presvedčení, že medzi sporením a investovaním nie je žiadny rozdiel, opak je však pravdou. Sporenie skrátka nie je investovanie. Ak sporíme, svoje peniaze iba kumulujeme na bežných alebo termínovaných účtoch, prípadne ich doma odkladáme do pokladničky. Výhodou takéhoto sporenia je jeho (takmer) absolútna bezpečnosť, vďaka čomu sa k nemu stále uchyľuje výrazná väčšina Slovákov. Problém však spočíva v tom, že sporením sa sporitelia oberajú o zhodnotenie, a tak ich peniaze v dôsledku inflácie strácajú svoju hodnotu. A aj keď na trhu existujú sporiace produkty, ktoré  zhodnotenie ponúkajú, jeho miera je taká nízka, že nedokážu pokryť mieru inflácie ani za bežných okolností, nie ešte v období, kedy dosahuje historických takmer 15 %. Ak preto chceme takéto inflačné straty efektívne kompenzovať, mali by sme na sporenie čo najskôr zabudnúť a svoju pozornosť venovať investovaniu.

Čo je investovanie?

Jedným zo spôsobov, akým peniaze zarábajú ďalšie peniaze, je práve investovanie. Ide o spôsob, ktorý vám umožní dosiahnuť vyšší príjem pri rovnakom množstve námahy, zabráni znehodnoteniu finančných úspor a okrem toho môžete výnosmi z neho financovať aj viaceré životné udalosti. Znie to skvele, no je v tom háčik. S investovaním je totiž spojené riziko, pod vplyvom ktorého môžete o svoje peniaze prísť. Toto riziko sa však netýka všetkých, ale najmä rizikových investícií s potenciálne vysokým výnosom, preto je nutné vedieť, do čoho investovať. Aktuálne obľúbenými sa stávajú napríklad investície do nehnuteľností. Dôkazom ich slušného výnosu je aj aktuálny boom, ktorý v prípade realitného trhu pozorujeme už niekoľko rokov. Rozhodnutie, po akej investícií nakoniec siahnete, je však na vás. Platí totiž, že riskovať budete vždy, rozdiel je len tom, či bude v hre boj o lepší výnos alebo jeho úplná strata.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články