spot_img

Trápia vás žalúdočné problémy? Na čo by ste si mali dať pozor

Bolesti v bruchu, nadúvanie, kŕče či problémy s trávením netreba podceňovať. Aké ochorenia môžu signalizovať žalúdočné problémy?

Či už hovoríme o kŕčoch, nadúvaní, pocitoch ťažoby alebo nutkaním na vracanie, asi každý sa už stretol s nepríjemnými žalúdočnými problémami. Vo väčšine prípadov môžu byť spojené s nesprávnou kombináciou jedál a surovín či rýchlej konzumácie a odznejú sami od seba. Ak vás však trápia dlhšie, určite by ste im mali venovať pozornosť.

Keď je príčina v hlave

Kŕče v bruchu a dokonca i hnačka či zvracanie, môžu prameniť zo stresu. Ak ste v napätí a zažívate stresové situácie, môže sa to nepríjemne odraziť aj na pohode a zdraví vášho žalúdka.

Ak na sebe pozorujte dlhodobú nervozitu, napätie a stres, skúste sa zamerať na jeho elimináciu. Riešením môže byť aktívny relax v podobe akejkoľvek pohybovej aktivity. Pomôcť môže i pobyt na čerstvom vzduchu. K týmto aktivitám skúste zaradiť aj tie činnosti, pri ktorých si psychicky oddýchnete a vypnete.

V prípade, že sa žalúdočným problémov nezbavíte, skúste hľadať príčiny ich vzniku niekde inde a obráťte sa na odborníka.

Zápal žalúdka

K vážnejším príčinám bolesti brucha patrí gastritída, alebo zápal žalúdka. Ak ťažkosti nastúpia náhle a rovnako rýchlo aj odznejú, hovoríme o akútnej gastritíde. V prípade, že pretrváva, ide o chronickú gastritídu.

Akútna gastritída vzniká po konzumácii pokazeného jedla, požití alkoholu alebo liekov, ale aj v dôsledku stresu. Medzi príčiny vzniku akútnej gastritídy patrí i infekcie baktériou Helicobacter pylori.

Chronická gastritída je dôsledkom dlhodobého poškodenia sliznice žalúdka. Aj tento typ zápalu žalúdka môže spôsobiť baktéria Helicobacter pylori. Okrem toho sa k príčinám vzniku chronickej gastritídy pridávajú aj anémia alebo potravinová intolerancia.

Zápal žalúdka sa najčastejšie prejavuje nevoľnosťou, nechutenstvom, pocitu na zvracanie, zvracaním alebo úbytkom hmotnosti. Ďalšími príznakmi sú tiež bolesť brucha pred aj po jedle.

Peptické vredy

Bolesť žalúdka môžu spôsobovať aj peptické vredy, inak povedané vredy v žalúdku, dvanástniku alebo pažeráku. Spozornieť by ste mali vtedy, ak sa k bolestiam v oblasti brucha pridá aj strata apetítu, nadmerná produkcia slín či zvracanie krvi. 

Jednou z častých príčin vzniku peptických vredov je baktéria Helicobacter pylori, ktorý môže stáť aj za zápalom žalúdka.

 Okrem medikamentóznej liečby antibiotikami môžete proti tejto baktérii bojovať aj prírodnou cestou. Zdravie tráviaceho traktu môže totiž zásadným spôsobom ovplyvniť masticha. Užívanie mastichy výrazne prispieva k eliminácií Helicobacter pylori. Užívaním mastichy tak môžete podporiť nielen liečbu spomínaných chorôb, ale aj prevenciu proti ich vzniku.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články