spot_img

Zo záchodovej dosky na outdoorové výslnie

Jeden z najznámejších odevných materiálov používajúci sa predovšetkým pri výrobe mikín prišiel do povedomia ako nástupca po vlnenom svetri, ktorý sa ešte začiatkom sedemdesiatych rokov považoval za najlepšiu strednú vrstvu pri aktivitách v chladnom počasí. 

Príbeh fleecu

Problém vlnených svetrov tkvel v tom, že vlna je ťažká, nasáva vodu a pomerne ťažko sa čistí. Kto iný, ako ich skutočný milovník, stojí za prevratným vznikom fleecu. Yvon Chouinard, zakladateľ Patagonie, sa v sedemdesiatych rokoch pustil do hľadania zázračnej syntetickej látky, ktorá by dokázala nahradiť vlnu, no zachovala výhrevnosť a pri tom by bola ľahšia a rýchlejšie by schla. Natrafil na polyesterovú látku, ktorá sa pôvodne používala na výrobu poťahov na záchodové dosky. 

Práve onen huňatý polyester sa po čase stal základom pre prvý fleecový sveter. Síce začal po prvom praní výrazne plznúť, bol jasné, že určí smer vývoja fleecových vecí do budúcna. Patagonia spojila sily s producentom tejto látky a v roku 1977 prišla na trh so svojou prvou fleecovou bundou – Pile Fleece Jacket. Táto bunda ich napriek technickým nedostatkom dostala na svetovú mapu výrobcov outdoorového oblečenia. Krátko po tom si outdoorový svet obľúbil fleece, ktorý sa v rôznych obdobách používa a zdokonaľuje dodnes.

V čom tkvie sila fleecu?

Fleece sa oproti vlne ukázal v pozitívnom svetle vo všetkých kľúčových vlastnostiach. Je ľahký a dobre prepúšťa vzduch. To znamená, že ho prefúkne, ale funguje to výborne aj opačne. Vďaka tomu výborne odvetráva vlhkosť, ktorú telo produkuje pri zvýšenej záťaži a ktorá sa drží medzi prvou a druhou vrstvou. Nenaberá objem a váhu, ani keď je mokrý. Z fleecu sa preto stal funkčný štandard pri stredných vrstvách. 

Patagonia fleece 

Patagonia v roku 1993 prepojila svoje enviromentálne zmýšľanie s výrobou fleecového oblečenia a prvýkrát sa podarilo vyrobiť 100 % recyklovaný sveter z PET fliaš. Dodnes svoj recyklovaný polyester zdokonaľujú. Kúpou fleecovej mikiny Patagonia tak môžeme prispieť k dobrej veci a aktívne bojovať proti znečisťovaniu oceánov a riek, v ktorých každoročne končí 8 miliónov ton plastového odpadu. 

Legendy medzi fleecovými vrstvami

Patagonia doviedla kvalitu a funkčnosť fleecu k dokonalosti. Medzi jej stálou ponukou nájdete funkčné mikiny R1 z technického fleecu, čoby absolútne legendy medzi fleecovými vrstvami. Medzi ich najsilnejšie vlastnosti patrí nízka váha, kompresnosť a priedušnosť. Tieto rýchloschnúce mikiny sa vyznačujú komfortným strihom, ktorý neobmedzuje ani pri tých najnáročnejších outdoorových aktivitách. Nenadarmo si mikiny R1 obľúbili poprední športoví ambasádori Patagonie.   

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články